Városlista
2025. augusztus 3, vasárnap - Hermina

Hírek

2014. Augusztus 06. 06:00, szerda | Belföld

Eladom a garázsom, milyen adó és illeték terheli?

Eladom a garázsom, milyen adó és illeték terheli?

Milyen adó, illeték vagy egyéb anyagi kötelezettségekkel számolni, ha például egy garázst adunk el? Erre válaszol az onlinejogsebesz.hu szakértője. Ne feledje, joga van kérdezni!

Kérdés:

Tisztelt Jogsebész!
2003-ban vásárolt, saját tulajdonomban lévő 19nm nagyságú garázsomat eladom.
Az eladás után milyen adó, illeték vagy egyéb anyagi kötelezettségekkel számolhatok?

Köszönettel
2014. 06. 22.

Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Nem lakóingatlan értékesítése esetében illetékfizetési kötelezettsége nem keletkezik, mivel a vagyon megszerzője az illeték fizetésére kötelezett.
19. § (1) A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%, ingatlan, illetve belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4%, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2%, de ingatlanonként legfeljebb 200 millió forint.
27. § (1) A vagyonszerzési illetéket a szerző fél köteles megfizetni.
(2) A 18. § (2) bekezdésének h) pontján alapuló illetékkötelezettség esetén a 18. § (4) bekezdésének a)-c) pontjaiban felsorolt személyek kötelesek az illetéket megfizetni a 19. § (5) bekezdése szerint a tulajdonukban lévő vagyoni betét alapján számított illetékalap után.
(3) Az illeték megfizetéséért felelősök körére egyebekben az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései az irányadóak azzal az eltéréssel, hogy az öröklési illeték megfizetéséért az örököstárs egyetemleges felelőssége nem állapítható meg.
Személyi jövedelemadó tekintetében viszont, mint jövedelmet képező bevétel után keletkezhet adó fizetési kötelezettsége. Ennek mértéke nagyban függ a értékesítési ártól, a szerzési értéktől és a birtokban tartási időtől. Az Ön jövedelme tehát nem az eladási ár lesz, hisz azt csökkenteti a beszerzés költségeivel, a vételárral és egyéb kapcsolódó költségeivel (értéknövelő beruházás).
Az így kapott összeget arányosan csökkentheti a törvényben meghatározott mértékű kulccsal.
Amennyiben az ingatlant 2003-ban szerezte, akkor az ön által számított összeg 40%-át kell csak figyelembe vennie.
Az így kapott adóköteles jövedelem után 16% a fizetendő adó.
A kérdésre nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.

A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!

Tisztelettel:
onlinejogsebesz.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért

Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is

A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

MOHU: a forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszer kezelésiköltség-számítása

A forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszerben a kezelési költségek számítása, a módosítás újabb kereskedőket ösztönözhet a csatlakozásra

2025. Augusztus 02. 08:57, szombat | Belföld

Pride: Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergelyt a Budapest Büszkeség rendezvény szervezése ügyében

Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergely főpolgármestert a Budapest Büszkeség (Budapest Pride) rendezvény szervezése ügyében pénteken Budapesten.