Városlista
2025. augusztus 3, vasárnap - Hermina

Hírek

2011. Október 10. 15:30, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Az aradi tizenhármak ereklyéit láthatjuk egy pécsi kiállításon

Az aradi tizenhármak ereklyéit láthatjuk egy pécsi kiállításon

Október 6-án nyílt meg és november 20-ig látogatható a tizenhárom aradi vártanú ereklyéinek és más relikviáknak egyedülállóan gazdag kiállítása a Pécsi Galériában. Képünk forrása: mek.niif.hu

Az érdeklődők a baranyai megyeszékhelyen több mint háromszáz tárgyat, köztük kézifegyvereket, egyenruhákat, személyes használati eszközöket, korabeli fotókat, sajtótermékeket és leveleket tekinthetnek meg.

A november 20-ig látható relikviák között van Kiss Ernő honvédtábornoki atillája, pisztolya, levesestála, pohara, Pöltenberg Ernő és Aulich Lajos szablyája, valamint gróf Vécsey Károly több kitüntetése is. A tábornokok emlékei mellett tekintheti meg a nagyközönség gróf Batthyány Lajos miniszterelnök házisapkáját, Kossuth Lajos pisztolyt rejtő sétapálcáját, a IX. hadtest parancsnoksági pecsétnyomóját és Horváth Károly négy vértanú főbelövetését ábrázoló festményét. Az aradi vesztőhelyről egy urna föld is érkezett Pécsre, amelyet szintén kiállítottak.

Az e témakörben példátlanul gazdagnak számító tárlat több százmillió forintot érő anyaga az Arad Megyei Múzeum, a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum, valamint a szombathelyi Smidt Lajos Múzeum gyűjteményéből, továbbá magángyűjtőktől származik, és a vértanúk személyiségét próbálja felvillantani a hozzájuk kötődő tárgyakon keresztül.

Az Aradról érkező mintegy ötven tárgy egykor az ottani ereklyemúzeumé volt, az intézmény megszüntetése után került a megyei múzeumhoz, ahol ládákban pihent. Ez az első alkalom, hogy azokat Aradon kívül is bemutathatják a nagyközönségnek.
A tárlatot a tervek szerint később több magyarországi városban is bemutatják.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért

Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is

A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

MOHU: a forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszer kezelésiköltség-számítása

A forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszerben a kezelési költségek számítása, a módosítás újabb kereskedőket ösztönözhet a csatlakozásra

2025. Augusztus 02. 08:57, szombat | Belföld

Pride: Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergelyt a Budapest Büszkeség rendezvény szervezése ügyében

Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergely főpolgármestert a Budapest Büszkeség (Budapest Pride) rendezvény szervezése ügyében pénteken Budapesten.