Hírek
2019. Július 19. 15:37, péntek |
PR
Forrás: Arrabonamédia
A klímaváltozás megemeli a biztosítási díjakat?

Míg évtizedekkel ezelőtt csupán egy távoli jövőben volt elképzelhető számunkra az éghajlatváltozás és annak hatásai, ma már a legtöbben tényként kezelik azt.
Hiszen a szélsőségesebbé váló időjárással, az átmenet nélküli évszakváltozásokkal, az özönvízszerű esőzésekkel vagy a mindent letaroló széllel ma már gyakran a saját bőrünkön tapasztalhatjuk a klíma megváltozását. Szakértők szerint ez több mindenre hatással lesz, például a biztosítási piacra is.
Milyen hatásokkal számolhatunk hazánkban a klímaváltozás eredményeként?
Az ENSZ és szervezet időről-időre közzéteszi a klímaváltozás hatásait valószínűsítő jelentéseit, melyben Európára nézve olyan hatásokkal számol a közeljövőben, mely szerint növekednek majd a regionális különbségek az európai természeti források és eszközök között. Nő az árvízveszély, gyakoribbak lesznek a tengerparti áradások, és fokozódik az erózió a viharok és a tengerszint-emelkedés miatt.
A hegyvidékeken csökken a hóval fedett területek nagysága, melynek következtében csökkennek a téli turisztikai lehetőségek. Az élővilág sokszínűségében is drasztikus csökkenés figyelhető majd meg, sok növény- és állatfaj eltűnik. Azokon a területeken, ahol magas a hőmérséklet, például Dél-Európában tovább nő a szárazság, emiatt az ivóvízbázisok sérülékenysége tovább nő. A fokozódó szárazság miatt gyakoribbá válnak az erdő- és futótüzek, és ez megnöveli az egészségügyi kockázatokat.
Hazánkban is folyamatosan nő az átlaghőmérséklet, és a statisztikák szerint egyre gyorsuló ütemben. Ennek mértéke nem egyenletes, nagyobb mértékben növekszik a keleti és északkeleti országrészben.
Hogyan hat a klímaváltozás a biztosítási piacra és az árakra?
Ha a biztosítási piacot elemezzük a klímaváltozás hatása szempontjából, akkor jól látható, hogy ez a hatás elsősorban a vagyonbiztosítási piacot érinti, tehát a különféle épületbiztosítások, gépjármű-biztosítások. A biztosítási szektor a gépjármű-állományt tekintve abban érdekelt, hogy minél újabb és minél értékesebb járművek fussanak az utakon, főleg az elektromos meghajtású autók állományának növekedésében érdekelt.
A klímaváltozásra nem csak a gépjárművek kibocsátása, hanem az épületek energetikai jellemzői is komoly hatással vannak, hazánkban az utóbbi években egyre több ingatlant szigetelnek le utólag, a tendencia jó, ám mértéke még nem kielégítő. A szélsőségesebbé váló időjárás miatt az épületek egyre jobban ki vannak téve az időjárás viszontagságainak, emiatt a biztosítók magasabb kárráfordításokra számíthatnak a lakásbiztosítások esetében. Mivel a káresemények gyakoribbá válása várható, ez a biztosítási díjak emelkedésében is testet fog ölteni, még akkor is, ha a biztosítások piacán megmarad a magas piaci verseny.
Itt azonban meg kell említenünk egy befolyásoló tényezőt, mely befolyással lehet a biztosítási díjak alakulására, ez pedig a korábban már említett lakáskorszerűsítés. Például ha az épületeket a széllel szemben jobban ellenállóvá teszik, az nagymértékben növeli a biztosíthatóságot, és csökkentheti a díjakat. Hazánkban ez a korszerűsítés főként energetikai (szigetelési) korszerűsítést jelent, a biztosítóknak elemi érdeke, hogy a lakásokat, ingatlanokat a valós értékén tudják biztosítani, így kockázatuk egy része kivédhető.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 03. 16:43, csütörtök | PR
Időjósból időutazó: Németh Lajos a Szigetvári Várban kalandozott ,Vitézzé avatták
A Szigetvári Zrínyi Vár falai között barangolt a népszerű meteorológus Zrínyi Miklós nyomában. Hiteles, szórakoztató élményeken keresztül mutatta be elődjeink történelmi örökségét!
2025. Július 03. 16:28, csütörtök | PR
Németh Lajos jelenti: „A Szigetvári Gyógyfürdő fölött, mindig ragyog az ég!”
Németh Lajos, a Szigetvári Gyógyfürdő vendégeként kutatta a fürdő látható és láthatatlan kincseit és csodáit.
2025. Június 30. 14:55, hétfő | PR
Összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében
az együttműködés célja a fenntartható fejlődés és innováció elősegítése
2025. Június 18. 09:59, szerda | PR
Új korszak az innovációban?
a magyar cégek több mint kétötöde alkalmaz mesterséges intelligenciát