Hírek
2015. Június 11. 07:19, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
A görög államadósság a legnagyobb, Magyarország a középmezőnyben
Az unió tagállamai közül Görögország államadóssága volt a legnagyobb a GDP-hez mérve, a legalacsonyabb pedig Észtországé tavaly év végén. Magyarország a 28 tagállamból a 13. helyen állt 76,9 százalékkal.
Derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala által szerdán közzétett adatokból.
Az egész Európai Uniót tekintve a GDP-arányos államadósság 86,8 százalékon, míg az euróövezetben 91,19 százalékon állt tavaly év végén, azaz 1,3 százalékponttal, illetve 1,0 százalékponttal magasabban mint 2013 végén.
Az euróövezeti tagság eléréséhez szükséges konvergenciakritériumok értelmében a bruttó államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. Ennek a feltételnek a tavalyi év végén csak 12 ország felelt meg: Finnország (59,3), Szlovákia (53,6), Lengyelország (50,1), Dánia (45,2), Svédország (43,9), Csehország (42,6), Litvánia (40,9), Lettország (40,0), Románia (39,8), Bulgária (27,6), Luxembourg (23,6) és Észtország (10,6).
A GDP-arányos államadósság Görögországban volt a legmagasabb, 177,1 százalékkal. Olaszország (132,1) került a második helyre, a harmadik pedig Portugália (130,2) lett, de 100 százalék felett áll ez a mutató Írország (109,7), Ciprus (107,5) és Belgium (106,5) esetében is. A magyarországi 76,9 százaléknál magasabb GDP-arányos államadóssági mutatója van Spanyolországnak (97,7), Franciaországnak (95,0), Nagy-Britanniának (89,4), Horvátországnak (85,0), Ausztriának (84,5) és Szlovéniának (80,9). Ezeken az országokon kívül nem felel meg a 60 százalékos kritériumnak Németország (74,7), Hollandia (68,8) és Málta (68,0) sem.
Tavaly 20 uniós tagállamban emelkedett a GDP-arányos államadósság: a legnagyobb mértékben Szlovéniában (10,6 százalékponttal), amelyet sorrendben Bulgária (9,3), Spanyolország (5,6), Ciprus (5,3) és Svédország (5,2) követ. Csökkent viszont Írországban (13,5 százalékponttal), Lengyelországban (5,6), Németországban és Csehországban (2,4), Máltán (1,2), Szlovákiában (1,0), Luxembourgban és Magyarországon (0,4).
Az államadósságot alapvetően hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokkal finanszírozták a legtöbb EU-tagállamban, kivéve Észtországot, Görögországot és Ciprust, ahol 87,77, illetve 65 százalék volt a hitelek aránya. Viszonylag magas a hitelek aránya Portugáliában (44 százalék), Luxembourgban (41 százalék), Lettországban (39 százalék) és Bulgáriában (37 százalék) is.
Az államadósságból a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya az unióban 80,5 százalék, az euróövezetben 78,8 százalék. Tagállamokra bontva Málta esetében a legmagasabb, 92 százalékkal. Máltát Csehország és Nagy-Britannia (89), Szlovénia és Szlovákia (87), Magyarország (86), Franciaország és Olaszország (84) követi.
Jelentős különbségek figyelhetők meg az unióban az államadósság tulajdonosi összetételét illetően. A nem rezidens szektor aránya Finnországban 81 százalék, Lettországban 80, Ausztriában 76, Litvániában 73, Szlovéniában 71 és Portugáliában 70. A rezidens pénzügyi szektor aránya a legnagyobb Luxemburgban, ahol eléri a 98 százalékot, Romániában 74, Csehországban 63, míg Horvátországban 59 százalék volt.
Magyarország esetében az államadósság 54,5 százalékát birtokolják nem rezidens befektetők, 33,8 százalékát a rezidens pénzügyi, 11,8 százalékát pedig a rezidens nem pénzügyi szektor.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 01. 08:31, vasárnap | Belföld
Csézy is csatlakozott a Tiszához
Hatalmas örömmel jelentem be, hogy Csézy lesz a TISZA képviselőjelöltje a mezőkövesdi központú Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 7-es választókerületben - írta ki Facebook-oldalára Magyar Péter.
2026. Január 31. 13:00, szombat | Belföld
Soltész Miklós: a béke reményének át kell hatnia gondolatainkat, szívünket és tetteinket
- jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a Bács-Kiskun vármegyei Kunszentmiklóson.
2026. Január 31. 12:00, szombat | Belföld
Szijjártó Péter végre megszólalt a Benes-dekrétumok ügyében
Egy szlovákiai magyar politikust elvittek a rendőrök a pozsonyi tüntetésről.
2026. Január 31. 10:40, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: az Audi győri gyára folyamatosan növeli a termelését
Az Audi győri gyára nagyon sikeres, folyamatosan növeli a termelését, és idén új elektromos motortípus gyártását is megkezdik - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint pénteken Budapesten.

